5Г МРЕЖА – ВЕЛИКИ СТРАХ ОД НОВЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ

Пета генерација мрежне технологије је пред нама. Страх од новог у комбинацији са теоријом завере идеална је подлога за настанак и формирање мишљења  о наводној здравственој угрожености нације.

Како нам ускогрудост и није својствена, забринутост се преноси и на планетарни ниво, тврдеће да некакав борд светских лидера уводи Пету генерацију мрежне технологије (5Г) као средство елиминисања прекобројног становништва на планети Земљи. Као да смо заборавили настанак предходних мрежних стандарда у телекомуникацијама чију основу чине три актуелне генерације (2Г, 3Г, 4Г).

Пета генерација мрежне технологије стварна је револуционарна промена у интернету која омогућава за сада невероватну брзину преноса података. Прва промоција 5Г мреже у Србији урађена је  у априлу 2018.  на Београдском сајму. Симулирани су импресивни протоци интернета од 24 Гб/с, што је највећа икада остварена брзина Интернета на бежичној технологији у Србији.

5Г мреже ће се развијати на два колосека:

Спорији, који ће бити респонзиван и широко распрострањен. Израз „спорије“ треба узети условно, пошто ће и те брзине бити неколико пута веће од онога што нам сада омогућава  4Г мрежа.

Брзи, која ће донети „свемирске“ брзине, али ће бити малог домета.

Сви 5Г уређаји у овом тренутку морају да имају и 4Г подршку која је неопходна за иницијалну конекцију, пре пребацивања сигнала на 5Г.

Динамика развоја 5Г мреже у свету: До 2023. године планира се милијарду корисника 5Г технологије кроз напредне сервисе мобилног интернета, што значи 20% светског тржишта.

Највеће експериментално тестирање 5Г мреже рађено је у САД, Аргентини и Европи. Најдаље се отишло у Азији, конкретно у Јужној Кореји и Јапану, Кини, Сингапуру. Јапан има план да ове јесени у октобру пусти у рад комерцијалну 5Г мрежу.

Кувајт и Уједињени Арапски Емирати већ имају доступан 5Г сигнал.  Индија и Турска су одобриле експериментална тестирања. Пету интернет револуцију у Африци прихватила је Јужноафричка Република, док су у Египту и још неким земљама експерименталне пробе 5 Г мреже тек у најави.

Осим великих погодности у интернет саобраћају, 5Г мрежа је основа за аутоматизацију у индустрији, агро бизнису, медицини, организовању живота у великим градовима, саобраћају (управњање возилима без возача)… У свим областима рада и забаве 5Г мрежа доминираће у наредним деценијама.

Фреквентни опсези у којима ради 5Г технологија много су виши од старијих технологија које су тренутно у употреби. Јачина сигмала 5Г мреже брже опада са удаљеношћу у односу на 4Г. Ова мрежа захтева већи број антена (микроћелија) на малој међусобној раздаљини, које подгревају сумњу да негативно зраче. 

У САД, Агенција за лекове и храну, као и Федерална комуникациона агенција у свом истраживању нису успели да повежу радио¬сигнале с мобилних телефона и антена с болестима за које се тврди да их ови изазивају.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *